/* */ Kościoły drewniane

Opis dwóch wycieczek rowerowych
 1. Zebrzydowice - Kończyce Małe - Kończyce Wielkie - Hażlach - Zamarski - Cieszyn (ok. 22,5 km).
Tekst z 2006 r.

Zebrzydowice PKP - Kończyce Małe (7 km), szlak zielony.

Zebrzydowice   Stacja PKP Zebrzydowice znajduje się na międzynarodowym szlaku kolejowym i jest jednocześnie granicznym przejściem kolejowym, dlatego dotarcie do niej nie powinno stanowić problemu. Gdy już tam się znajdziemy krótki odcinek do serca gminy Zebrzydowice pokonujemy główną ulicą (Kochanowskiego), (po wyjściu ze stacji w lewo) aż do skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo na ulicę Księdza Janusza. Mijamy (po lewej) zabytkowy, późnobarokowy kościół parafialny i pałac, którego początki sięgają już XVI wieku, ale po przebudowie reprezentuje on barokową formę. Obok pałacu jest punkt odpoczynkowy i węzeł szlaków rowerowych, a zaraz za nim duży staw. Stąd rozpoczyna się zielony szlak rowerowy, z którego będziemy korzystać.
  Warto pojechać jeszcze kawałek i skręcić za stawem w lewo, by zobaczyć pozostałe zebrzydowickie stawy oraz rzekę Pielgrzymówkę ze sztuczną kaskadą. Godny polecenia jest także przysiółek Grabówka (na prawo od przystanku PKS "Karlinowa") z ładnymi, niewielkimi opuszczonymi stawkami, groblami porośniętymi starymi dębami oraz z licznie występującym tu ptactwem wodnym.
  Jeżeli nie mamy czasu lub ochoty na zwiedzanie Zebrzydowic, zaraz po minięciu pałacu skręcamy w drugą z kolei odbijającą w prawo drogę. Przejeżdżamy przez mostek. Czeka nas teraz stromy, ale krótki podjazd. Po zdobyciu wzgórza jedziemy cały czas prosto, przejeżdżamy przez most nad torami. Po pewnym czasie docieramy do drogowego skrzyżowania pod lasem, skręcamy w prawo (po drodze widok na Beskid Śląsko-Morawski) i zjeżdżamy w dół do niewielkiego skrzyżowania, tu w lewo (uwaga ostry zjazd i zakręt), a po 50 m w prawo w kierunku lasku brzozowego (kolejny stromy podjazd). Po minięciu lasku, jedziemy otwartym, częściowo zabudowanym, płaskim terenem do drogi z przystankiem autobusowym. Skręcamy w prawo, mijamy krzyż i skręcamy w drugą z kolei drogę odbijającą w lewo. Jest to droga żwirowa, zmieniająca się w ścieżkę. Czeka nas teraz stromy niewygodny zjazd podleśną ścieżką z widokiem na kończycki staw. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo. Przed nami kościół w Kończycach Małych.
  Zabytkowy kościół z zewnątrz nie wygląda zbyt ciekawie, warto jednak zwiedzić jego wnętrze z bogatym barokowym wystrojem, nagrobkiem rycerskim z XVI wieku oraz późnogotyckim obrazem Matki Boskiej w ołtarzu. Obiekt jest bardzo często otwarty.
  Po minięciu kościoła jedziemy drogą pomiędzy dwoma stawami i skręcamy w prawo na wąski, brukowany chodnik by dojechać do położonego na półwyspie kończyckiego zamku z XV - XVI wieku z izbą regionalną oraz restauracją. Obiekt jest w dobrym stanie, po gruntownym remoncie. Warto obejrzeć dwa zachowane renesansowe skrzydła dziedzińca z arkadami odpoczywając na ławkach obok stawu.

Kończyce Małe - Kończyce Wielkie (3 km), szlak zielony.

  Po zwiedzeniu obiektu powracamy po śladach na drogę, którą kontynujemy naszą wycieczkę mijając po prawej ładny staw z wyspą i prywatne, nieciekawe mini ZOO. Tuż za tym ostatnim obiektem stromy podjazd na niewielkie wzgórze, z którego rozciąga się widok na Ustroń oraz Czantorię Wielką - widać już stąd charakterystyczną dla tego szczytu wieżę widokową. Skręcamy w prawo i zjeżdżamy stromo w dół. Zaraz u podnóża warto zatrzymać się by nie przegapić barokowo - klasycystycznego pałacu i kaplicy przypałacowej z ciekawą amboną, a także parku z pomnikowymi dębami. Jeden z dębów uznawany jest za najstarszy dąb na Śląsku i jeden z najstarszych w Polsce. Po minięciu pałacu skręcamy w lewo na wąską gruntową alejkę prowadzącą nas do drewnianego kościoła z XVIII w. Jest to największy tego typu obiekt na Śląsku Cieszyńskim.

Kończyce Wielkie - Hażlach (4 km), szlak zielony.

  Po minięciu kościoła, jadąc nadal zielonym szlakiem przecinamy drogę krajową by znowu wspinać się na niewielkie wzgórze, z którego rozciąga się rozległa panorama Beskidu Śląskiego z widocznym m.in. charakterystycznym szczytem Skrzycznego. Po pokonaniu kilku pagórków przecinamy trasę Cieszyn - Katowice i dojeżdżamy do gminy Hażlach.

Hażlach - Zamarski (4,5 km), szlak zielony.

  Przecinamy skrzyżowanie i zjeżdżamy stromo w dół, a za chwilę czeka nas stromy, trzykilometrowy (najdłuższy na trasie) podjazd do wsi Zamarski. Jeżeli chcemy trochę zaoszczędzić sił możemy zboczyć nieco ze szlaku - skręcając na skrzyżowaniu w prawo, choć i tu czeka nas podjazd to jest on nieco mniej stromy. Już w trakcie zdobywania wzgórza, na którym położone są Zamarski obserwować możemy wspaniałą panoramę na północny Śląsk Cieszyński. W samej wsi odpocząć możemy na ławeczkach w pobliżu ładnego, drewnianego kościoła.

Zamarski - Cieszyn (4 km), szlak żółty.

  Gdy już odpoczniemy, kierujemy się na żółty szlak rowerowy, mijamy kościół, skręcamy w prawo i rozpoczynamy zjazd w dół. Po drodze mijamy niewielki kościół ewangelicki. Po lewej stronie piękna panorama Beskidu Śląskiego i Beskidu Śląsko-Morawskiego. Po dotarciu do skrzyżowania w lewo, potem prosto przez most nad drogą krajową. Ostatnie kilometry pokonujemy drogą brukowaną, dojeżdżamy do Cieszyna. Ponieważ chodniki i ulica są wąskie i zatłoczone, najlepiej zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych na drugą stronę ulicy.
  W Cieszynie oprócz rynku zwiedzić można wzgórze zamkowe z basztą widokową (wstęp kosztuje 4 zł), a także liczne kościoły, kamienice, zabytkowy cmentarz, kirkut i muzea.
  Z Cieszyna powrócić możemy pociągiem lub, jeżeli mamy ochotę, czerwonym szlakiem rowerowym przez Kaczyce do Zebrzydowic. Cała trasa prowadzi głównie wąskimi, mało ruchliwymi, asfaltowymi drogami. Można pokonać ją bez problemu (w obie strony) w jeden dzień, ale z uwagi na to, że jest mocno pagórkowata może kosztować nieco wysiłku mniej wyrobionych w takim terenie rowerzystów. Przed wyruszeniem warto zaopatrzyć się w mapę "Powiat Cieszyński". 2. Zebrzydowice - Kończyce Małe - Kaczyce - Karwina - Zebrzydowice (ok. 27 km).
Tekst z 2006 r., częściowo uaktualniony w 2007 r.

Zebrzydowice - Kończyce Małe, 7 km, szlak zielony.

  Z Zebrzydowic zielonym szlakiem docieramy do zamku w Kończycach Małych, opis trasy wyżej.

Kończyce Małe - Kaczyce, 5 km, żółtym szlakiem, nast. bez szlaku, nast. czerwonym i niebieskim.

  Porzucamy zielony szlak.
  Z dziedzińca zamkowego wyjeżdżamy przez bramę, skręcamy w prawo by dojechać do drogi krajowej, na której ponownie skręcamy w prawo i zjeżdżamy kawałeczek w dół, a potem w lewo na wąską uliczkę (ul. Świtezianki). Jedziemy nieco pod górę wzdłuż doliny z potokiem i stawami. Gdy dojedziemy do skrzyżowania z małą kapliczką - skręcamy w prawo, jedziemy lekko pod górę i skręcamy w prawo, mijamy po lewej kolejną kapliczkę i dojeżdżamy do kościoła drewnianego.
   Spod kościoła udajemy się niebieskim i czerwonym szlakiem w prawo, pokonujemy zjazd i podjazd i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż granicy państwowej. Po dojechaniu do drogi z pierwszeństwem przejazdu skręcamy w lewo do przejścia granicznego małego ruchu turystycznego.

Kaczyce - Karwina, 6 km, bez szlaku.

  Po przekroczeniu granicy jedziemy cały czas prosto, z górki.
  Gdy pojawią się pierwsze karwińskie bloki, musimy zjechać z ulicy na chodnik po lewej stronie gdzie wyznaczona jest droga dla rowerów. Po przekroczeniu drugiego z kolei skrzyżowania z sygnalizacją świetlną skręcamy w mało ruchliwą drogę odbijającą w lewo. Mijamy budynek uniwersytetu z fontanną i za nim w prawo. Najpierw asfaltową, a potem brukowaną ulicą dojeżdżamy do rynku. Należy uważać na znaki drogowe - w okolicach małej fontanny tuż przed rynkiem ze względu na zakaz wjazdu skręcić należy w prawo i do rynku dojechać małym łukiem.
  Będąc w rynku obejrzeć można Zamek Frysztad, kościół i zabytkową fontannę. Wnętrza zamku można zwiedzać - wstęp na jedną trasę 40 koron. Za bramą umiejscowioną pomiędzy zamkiem, a kościołem rozciąga się rozległy park w stylu angielskim, (przekształcony w park miejski) - z zagrodą z danielami i pawiami oraz grobowcem rodziny Larischów - ostatnich właścicieli zamku. Można po wjeździe do parku kierować się na lewo, a po minięciu małej fontanny parkowej w prawo na drogę ze szlakiem rowerowym. Jadąc nią dojedziemy do sanatorium Darkov (nadal działającego) z rozległym parkiem, Domem Zdrojowym oraz ciekawym zabytkowym mostem - deptakiem nad Olzą.

Karwina - Zebrzydowice, 9 km, bez szlaku.

  Z rynku kierujemy się na uliczkę z kocimi łbami (na wprost zamku). Przejeżdżamy przez przejście dla pieszych, po lewej mijamy dom towarowy, przejeżdżamy przez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną i skręcamy w prawo, a na następnym skrzyżowaniu w lewo. Jedziemy cały czas prosto, drogą rowerową. Po minięciu ronda zjeżdżamy na ulicę i na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo. Gdy dojedziemy do skrzyżowania z barem "U Jakuba" po lewej stronie i małą stacją benzynową po prawej skręcamy w prawo na mniej ruchliwą drogę - nią prosto, z górki. Po przecięciu torów kolejowych w prawo - do przejścia granicznego w Marklowicach (od karwińskiego rynku 6 km). Zanim je przekroczymy możemy zwiedzić zabytkowy, drewniany kościół (słabo widoczny z głównej drogi).
  We wsi po czeskiej stronie jest także kilka sklepów spożywczych, w których można uzupełnić zapasy wody lub jedzenia - płacić można złotówkami). Po przekroczeniu granicy skręcamy w lewo, wraz z zielonym szlakiem na wąską dróżkę dla rowerów i pieszych. Jadąc dalej szlakiem dojedziemy do Zebrzydowic.
Ten tekst jest napisany czcionką osadzoną "comic".

Tu wpisz tekst

Copyright by
www.drewnianyslask.za.pl
(2007)